Sestavte si svůj set
Košík
0 ks

Potřebujete poradit?

Náš odborník Markéta Hlavinová Vám radí:

Jak vybrat myčku

Potřebujete uspořit peníze a čas?
Potřebujete novou myčku, protože stará už dosloužila?
Zařizujete si svoji vysněnou kuchyň? Chcete mít funkční kuchyň čistého vzhledu?
Rádi byste skryli použité nádobí do nové myčky?

Jste na správném místě!

Pomůžeme vám s výběrem té správné myčky na nádobí a zorientujeme vás v nabídkách trhu.

Pokud byste chtěli přímo návrh nové kuchyně, navštivte naše kuchyňské studio Stella - http://www.stella.cz/, kde vám navrhneme kuchyň přímo na míru.

Zde si ale ukážeme vše, co můžete nebo musíte řešit při výběru myčky nové.

Design kuchyně

Jako první mě napadne představa, jak chci, aby moje kuchyň vypadala. Co by ji mohlo a nebo naopak vůbec nemělo vzhledově rušit? To je velice častá otázka našich zákazníků. Je třeba se zamyslet, zda chci čistou linii (vše schovat za dvířka korespondující s designem kuchyně), nebo mě nebude rušit přiznání myčky na nádobí i ostatních spotřebičů v kuchyňské lince.

1)    Pokud  si zvolím volněstojící myčku na nádobí, která bude přiznaná se vším všudy, spotřebič bude viditelný v lince na první pohled. Její malou alternativou je myčka stolní, která je celkovým vzhledem a objemem podobná volněstojícím mikrovlnkám a postavíte ji prakticky na jakoukoliv desku, musí k ní však být zajištěn vody, elektřiny a odpadu.

2)    Mohu zvolit myčku vestavnou (někdy bývá označována jako vestavěná), kterou lze až neviditelně zakomponovat do kuchyňské linky. Dělíme ji na dva typy: plně integrovaná nebo s panelem.

a)    Plně integrovaná vestavná myčka nádobí není při pohledu zepředu vůbec patrná, celou ji kryjí dvířka kuchyňské linky. Ovládací panel myčky je umístěn na vrchní hraně dvířek, vy ho vidíte pouze při otevření dveří myčky.

b)    Vestavná myčka na nádobí s panelem je charakteristická tím, že panel je viditelný, ale zbytek myčky kryjí kuchyňská dvířka.

Vestavné myčky nemají vlastní vnější obal či opláštění, nelze je použít jako volněstojící myčky bez montáže okolních kuchyňských skříněk designově shodného materiálu. Nákup vestavné myčky je o něco dražší, než myčky volněstojící či podstavné, jedná se řádově o 1-2 000 Kč.

Šířka či výška myčky nádobí

Velice důležitá je šířka myčky nádobí. Existují dvě základní šířky: standardní šířka 60 cm a zúžená – 45 cm. Širší myčky mají pochopitelně větší kapacitu.

Šířku vybírejte podle počtu členů domácnosti, kolikrát denně myji nádobí, kolik nádobí denně ušpiním. Výška myčky bývá obvykle 85 cm. Na trhu jsou k dispozici i myčky kompaktní s výškou 45 cm. Myčky nádobí o šířce kolem 40 cm se zatím nevyrábějí, žádný výrobce nám je nenabídl.

Základní rozdělení:

1)    Úzká myčka nádobí – bývá vestavná i volněstojící. Její rozměry jsou VxŠxH 85x45x60 cm. Vejde se do ní 8 až 9 sad nádobí.

a)    Pozitiva: menší rozměrově, nižší spotřeba, má úplně stejné funkce jako klasická myčka, pořizovací cena je nižší než u 60 cm myčky. Pokud hledáte malou myčku nádobí rozměrově i obsahem, naleznete ji v této kategorii.

b)    Negativa: u početnějších rodin či při náhlé návštěvě ji musíte vícekrát použít, a to i několikrát denně, navýšíte tím spotřebu vody a elektrické energie. Budete mít také problém, pokud používáte velké hrnce, do spodního koše umístíte maximálně dva, ostatní drobnější nádobí je bez problémů.



2)    Klasická myčka nádobí může být vestavná i volněstojící. Její základní rozměra jsou VxŠxH  85x60x60 cm a vejde se do ní 12 až 15 sad nádobí.

a)    Pozitiva: mívá optimální spotřebu jak vody, tak elektrické energie. Je vhodnější pro tří- a vícečlennou rodinu. Umyjete v ní i velké kusy nádobí, včetně pekáčů a plechů do trouby.

b)    Negativa: pro optimální využití je třeba ji celou naplnit. Má větší nárok na prostor, v menších kuchyních s tím musíte počítat.

3)    Malá stolní myčka nádobí, taktéž mini myčka – jak je již z názvu patrné, hodí se k volnému využití na pracovní kuchyňské desce tam, kde je využití minimální. Například pro samostatně žijícího člověka či do menší firemní kuchyňky pro oplach skla. Její standardní rozměry jsou VxŠxH  45x55x50 cm a využití pro 4 až 6 sad nádobí.

a)    Pozitiva: má nejnižší pořizovací cenu, má o něco nižší spotřebu vody a elektrické energie než myčka úzká. Dá se postavit na kuchyňskou pracovní desku, je skladná - s malými rozměry. Bývá určená pro instalaci do výšky. Vypouštěcí hadice musí být umístěná výše, než 75 cm ode dne myčky, jen tak nebude mít problémy s odtokem odpadní vody.

b)    Negativa: není sice nejúspornější, ale i tak se - oproti umývání nádobí ve dřezu pod tekoucí vodou - ekonomicky vyplatí. Je určena pro maximálně 4 sady nádobí. Plech či větší hrnec se do ní rozměrově nevejdou.

4) Kompaktní myčka nádobí je určená pro vestavbu do linky, její výška odpovídá výšce ostatních kompaktních spotřebičů. Obvyklé rozměry jsou VxŠxH 45x60x48 cm. Zabudování takovéto myčky se ničím neliší od zabudování myčky klasické.

a)    Pozitiva: má optimální pořizovací cenu a opět o něco nižší spotřebu vody a elektrické energie, než myčka úzká či klasická. Dá se vestavět do nábytkové kuchyňské sestavy a stane se krásným doplňkem vaší kuchyně. Je skladná, s malými rozměry. Bývá určená pro instalaci do výšky. Vypouštěcí hadice musí být umístěná výše než 75 cm ode dna myčky, jen tak nebudeze mít problémy s odtokem odpadní vody.

b)    Negativa: tato myčka nepatří mezi nejúspornější, ale i tak, stejně jako myčka stolní, se ekonomicky vyplatí. Spotřebuje průměrně jen 8 litrů vody na jeden cyklus. Je určena pro maximálně 4 až 6 sad nádobí. Plech či větší hrnec se do ní rozměrově nevejdou.

5) Podstavná myčka nádobí je alternativou myček volněstojících. Podstavná myčka se zasune pod kuchyňskou desku. Stačí pouze odšroubovat horní krycí desku. Celá myčka zůstane pohledově v designu výrobce. Někdy, pokud to výška dovolí, lze také horní krycí desku ponechat a celou myčku zasunout do volného místa v kuchyňské lince. Ovládací panel je viditelně umístěn na přední straně dveří, stejně jako u myček s panelem.

Pozn.:
Jedna sada nádobí
do myčky obsahuje: jeden talíř hluboký, jeden mělký, dezertní talířek, šálek, podšálek a příbor.

 

Porovnání vestavné a volněstojící myčky

Již víme, že všechny myčky nádobí mohou být široké 60 nebo 45 cm. Dále je dělíme na vestavné (úzké, široké, kompaktní; plně integrované nebo s panelem) a na volněstojící (úzké, široké, stolní; vždy s panelem).

Volba vestavné myčky

1)    Nejlepší volba do nové kuchyně, protože si můžete zvolit odpovídající design dvířek této myčky a ostatních dvířkek v kuchyňské linky. Na takovýchto myčkách přední kryt od výrobce již “chybí”, myčka se dodává i bez bočních krytů a vrchní desky.

2)    Vzhledem k chybějícím krytům ji nelze postavit například vedle linky nebo kamkoliv do volného prostoru.

3)    Plně integrovaná vestavná myčka bude po instalaci k nerozeznání od ostatních dvířek kuchyně. Ovládací panel uvidíte až po jejím otevření na vrchní hraně dveří. Nevýhodou bývá nemožnost přímého sledování probíhajícího programu tak, jak je tomu u myček s panelem. Nelze také poznat, zda zrovna došlo leštidlo, mycí prášek či sůl. Ovšem na toto již výrobci myslí, a tak do myček instalují tzv. světla na podlahu. Jsou to buď jen paprsky, které vám ukazují, že myčka je v provozu (většina myček je tak tichá, že to sluchem nepoznáte), nebo vám mohou promítat časový údaj (počet minut do konce mytí).

4)    Pokud si vyberete vestavnou myčku s panelem, budete vždy vědět, v jaké fázi mytí se myčka zrovna nachází. Design panelů je různý, můžete si vybrat plast, barevně obykle bílý a černý, nebo nerez s různou povrchovou úpravou.

5)    Pokud přemýšlíte o koupi vestavné myčky, hlavním kritériem bude šířka (tedy i kapacita myčky) a viditelnost ovládacího panelu.

Volba volněstojící myčky:

1)    Myčku umístěte kamkoliv, kde je přístup k vodě, elektrické energii a k odpadu. Nejlepší volbou je umístit ji v blízkosti kuchyňského dřezu.

2)    U volně stojící myčky nemáte možnost vestavby tím, že byste jí odmontovali vrchní a boční kryty. Výškově ji lze postavit pod klasickou kuchyňskou desku nebo nechat volně v prostoru vedle kuchyňské linky, pokud je vyšší vaše pracovní deska.

3)    V poslední době se na trhu začaly objevovat myčky podstavné – volněstojící a podstavné jsou tou nejlepší volbou do vaší již zařízené kuchyně.

4)    Stolní myčky (mini myčky) se budou hodit tam, kde je jen jeden či dva členové domácnosti, na chalupu, či do kancelářské kuchyňky. Postavíte je kamkoliv na kuchyňskou linku, protože jsou malé a skladné, vejdou se do různých výklenků, připojíte je a můžete umývat. Kapacita stolních myček bývá 4 až 6t sad nádobí. Největší výhodou mini myček je úspora místa.

5)    Volněstojící myčky mají vždy panel, a to na přední straně dvířek. Kryty myčky jsou buď plastové (nejčastější barva je bílá, může být i černá, šedá…), nebo nerezové. Někteří výrobci upravují povrch dvířek speciálními technologiemi, díky kterým neuvidíte na dveřích otisky svých prstů.

 

Co by měla mít a umět správná myčka?

Spotřeba elektřiny: nejúspornější myčky A+++ spotřebují okolo 190 kWh/rok elektrické energie. Nejméně úsporné A, A+ kolem 290 kWh/rok.

Od té doby, co jsme vytopili sousedy, si dávám pozor na pojistky, které napomohou jakkoliv předejít této situaci:

Systém AquaStop zajistí, aby z přívodní hadice nevytekla žádná voda. Dokáže totiž při poruše rozpoznat únik vody, myčku zastavit, vyčerpat z ní vodu a uzavřít přívod vody k myčce. Je zabudovaný v myčce – nádobka s plovákem, nebo v přívodní bezpečnostní hadici.



AquaSafe kontroluje myčku zevnitř – měří v průběhu všech programů hladinu vody uvnitř myčky. Pokud zjistí snížení nebo zvýšení objemu vody uvnitř, myčku vypustí a program zastaví. Taková myčka nikdy nepřeteče!

Myčky mívají i různé pojistky proti nechtěnému ovládání dětmi.

Spotřeba elektřiny: nejúspornější myčky A+++ spotřebují okolo 190 kWh/rok elektrické energie. a nejméně úsporné A, A+ kolem 290 kWh/rok.
Spotřeba vody se velmi liší, nejméně to bývá ( u standartních myček při Eco programech) kolem 1800I vody ročně. Může být ale i dvojnásobná – počítejte až se 4000l/rok.

Nejvíce se využívají 60 cm široké myčky.

45cm (úzké) myčky nádobí jsou hojně využívány domácnosti s jedním či dvěma členy, kdy nárazově při návštěvách potřeba myčky stoupne.

Hladina hluku se pohybuje u nejtišších myček okolo 40-45 dB (přirovnejme k tichému tlumenému hovoru), nejhlučnější bývají do 60 dB (televizor, hlasitý hovor, vysavač má kolem 70 dB). Tiché motory = tiché myčky!

Programy myček nádobí jsou velmi rozmanité. Volit můžete mezi jednotlivými programy i programy automatickými (rozpoznání váhy náplně myčky či zašpinění nádobí).

Vnitřní uspořádání myčky nádobí: zpravidla spodní a horní koš. Jako třetí koš se počítá příborová zásuvka. Tam, kde není, je příborový koš v dolním koši. Koše jsou pohyblivé, na kolečkách či výsuvech pro snadnou obsluhu. Jsou zde různé trny, či podpěry, každý výrobce má svoji technologii, proto doporučujeme podívat se do návodu, kde je správné vyobrazení uložení nádobí.

 

Sušení: důležitý údaj, pamatujte ale, že plast nikdy nelze usušit v myčkách dokonale. Čím více plastového nádobí, tím horší účinnost sušení. Sklo a kov v sobě totiž teplotu akumulují, plast ne. Myčky mívají doplňkové programy, turbosušení a pod. V podstatě neuděláte chybu, pokud zvolíte třídu sušení: A.

Osvětlení: buď LED, halogen, v některých případech žádné.

Údaje výrobců o myčkách jsou měřeny při mytí na 60 °C ve standardním režimu.

 

Další užívané termíny pro druhy myček

Tlakové myčky jsou výrobky podobné zahradní koncovce na kropení. Můžete je připevnit k zahradní hadici a slouží pro vysokotlaké mytí například auta či terasy, nejsou určeny pro mytí nádobí.

Myčky skla – myčky užívané v restauračních provozech,Jde o myčky pivního skla, například  pro mytí pulitrů s uchem. Odpadní voda je řešena přepadem pod horním okrajem myčky. Voda zde cirkuluje, je jí dostatek pro umytí skla i oplach.

Myčky nádobí pro gastro provozy (profi myčky nádobí) – samostatná kategorie myček, které nejsou volně přístupné veřejnosti. I takové vybavení gastro provozů umíme zákazníkovi nabídnout.

 

Připojení myčky k energiím – voda, odpad, elektřina

Pro zapojení myčky musíte mít nachystané rozvody vody (některé úsporné myčky lze připojit i k vodě teplé), kanalizační přípojku i se zápachovým uzávěrem a elektrickou zásuvku s odpovídajícím jištěním.

Zapojení myčky nádobí k pitné vodě: Nejprve si ověřte, jestli můžete vaši myčku připojit i k teplé vodě (není podmínkou, platí pro úsporné modely, které mají přímo nastavení “teplá voda”). K tomu musíte mít odpovídající přípojní hadici (pro teplou vodu se uvádí rozmezí o nejvyšší možné teplotě). Informace najdete v popisu myčky. Myčku nemůžete připojit k teplovodnímu potrubí a k průtokovému ohřívači! Musíte si také zjistit, zda máte tlak vody v domácnosti odpovídající doporučením výrobce (0,05 MPa až 1MPa). Pokud bude tlak příliš vysoký, bude vám myčka hlásit poruchy. Pokud moc nízký, napouštění potrvá déle, než je obvyklé (vyšší spotřeba elektrické energie). Tlak vody můžete redukovat redukčním ventilem, který si musíte dokoupit. Mezi hadici a přívod vody si namontujte čistící sítko, které zachytí nečistoty, které tak neprojdou až do vnitřních rozvodů myčky.

Zapojení myčky nádobí k odpadu: odpadní hadice musí měřit maximálně 4 metry. Pokud je delší, výrobci uvádí horší výsledky mytí. U většiny myček ale bývá originální hadice, kterou nedoporučujeme prodlužovat, pokud to není nezbytné. Prodloužit lze ale vždy jen odpadní hadicí se stejným průměrem. Věnujte pozornost jakémukoliv poškození hadice, zlomení, proděravění či zamotání. Umístění odpadu se doporučuje ve výšce 50-100 cm nad dnem myčky (nad podlahou). Některé sifony ukryté pod dřezem ideálně obsahují i odbočku pro připojení odpadu z myčky nádobí, odpadní hadici k němu připojíte hadicovými přípojkami.

Zapojení myčky nádobí do elektrické sítě: myčky se připojují do zásuvky! Zkontrolujte možné napětí vaší myčky s napětím použitým v místě instalace. Elektrická zásuvka musí být přístupná a bez závad.

Příklad optimálního připojení myčky:

Zapojení (montáž) vestavných spotřebičů nechte na nás! Váš výrobek i zapojíme. Stačí, když si vyberete pro nového pomocníka to správné místo v bytě a náležitě se na jeho příchod připravíte. Zapojení poskytujeme na sety vestavných spotřebičů v hodnotě nad 50 000 Kč včetně DPH. Po domluvě s vámi kontaktujeme nasmlouvaný elektroservis v příslušném okrese. Předáme mu vaši objednávku, elektroservis se s vámi do týdne ode dne doručení spojí a domluvíte si termín zapojení. Výrobek vám zdarma dopravíme, zapojíme a vysvětlíme jeho základní funkce. Jedinou naší podmínkou je, aby místo ve vašem bytě bylo na dovoz a zapojení nového výrobku náležitě připraveno. V případě jakýchkoli problémů s dopravou nebo instalací vám poradíme na naší zákaznické lince 724 357 834 a 724 357 844, či e-mailu info@vestavne-spotrebice.cz.

 

Na co se nejvíce zákazníci ptají?
Obecně o myčkách

1) Vnitřní uspořádání myčky: Vnitřní prostor myčky je rozdělen na horní koš a spodní koš. Pro správné fungování a úsporu energií doporučujeme myčku před spuštěním optimálně zaplnit. K dispozici máte různé závěsné koše, trny na skleničky či posuvné nástavce. Nádobí se ale nesmí překrývat, aby se voda dostala všude. Bývají zde i přihrádky na tablety, které ochrání a rozpustí tabletu souměrně. Výškově nastavitelné koše bývají kombinovány s ostřikovacími tryskami tak, aby se voda dostala i do středu mycího prostoru. Trysky v nejzadnější části myčky bývají určeny pro plechy a pekáče, dokážou nejlépe odstranit přischlé zbytky potravin. Ještě jedna vychytávka – střídejte v roštu malé a velké talíře, voda v myčce pak lépe cirkuluje.

2) Příborový košík nebo příborová zásuvka? Naši zákazníci řeší také, zda zvolit myčku s příborovou zásuvkou, nebo s příborovým košem. Záleží jen na vašem výběru. Do příborového košíku příbory obyčejně rychleji vložíte, někdy se ale mohou překrývat, a tak jejich umytí nemusí být dokonalé, což nám zpětně i někteří zákazníci potvrdili. Příborová zásuvka dokonale příbory umyje, ale musíte je do ní podle doporučení výrobce naskládat. Pokud jste si již na některý druh uložení příborů v myčce zvykli, doporučujeme zvyky neměnit. Košík I zásuvku lze z myčky vyjmout a přenést si umyté příbory kamkoliv do kuchyně.



3) Hlučnost myčky. Spousta moderních bytů či rodinných domů má kuchyň spojenou s obývákem. Proto přemýšlejte i o hlučnosti, aby vás myčka nerušila v běžném denním i nočním provozu. U nejtišších modelů nedosahuje hlučnost ani 45 dB Je to dáno tzv. “tichým motorem”. Střední třída myček má hlučnost okolo 50 dB. U nejhlučnějších bývá naměřeno až 60 dB. Pokud zvolíte myčku vestavěnou, můžete snížit hlučnost až o třetinu. V podstatě vám korpus kuchyně nahradí zvukovou izolaci. Pokud máte myčku v samostatné kuchyni, postačí hlučnost kolem 50 dB. Nejhlučnější zpravidla bývá kompresor, který je spuštěný při vypouštění vody z myčky.

4) Energetická třída. Energetické třídy se označují písmeny A až D. Účinnost sušení A nebo B. Údaje najdete na energetickém štítku, nejlepší a nejúspornější je kategorie A+++ (stejně jako u praček). První údaj udává energetickou náročnost, druhý kvalitu sušení. Většina současných myček se pohybuje od A+++ po B. Na štítku se uvádí i průměrná garantovaná roční spotřeba vody, kolik sad nádobí se do myčky vejde a hlučnost. Spotřeba myčky se počítá z 280 standardních mycích cyklů (myčka je zaplněna počtem sad nádobí, které výrobce uvádí při 60°C).

Informační list – doplňkové údaje k energetickému štítku (spotřeba v zapnutém a vypnuté stavu, doba trvání optimálního cyklu mytí).

Nejúspornější myčky mají celkovou roční spotřebu okolo 180 kWh = při průměrné ceně elektřiny  3,71Kč/kWh to je 668,-Kč/rok. Levné myčky ve třídě B mají spotřebu až  250 kWh, to je 928,- Kč/rok.

5) Spotřeba vody. Pokud chcete ušetřit, hlídejte si spotřebu vody na jeden mycí cyklus.  Pohybuje se v rozmezí 14 až 16 litrů vody. To je u levných myček. Existují myčky s úsporou vody, kde se pohybuje spotřeba kolem 7 litrů. Je to dáno např. Tím, že si v rezervoáru uchovávají vodu z posledního cyklu, po určité době ale tuto vodu z hygienických důvodů vypouští, aby se Vám v takovéto myčce nemnožily bakterie. Roční rozdíl ve spotřebě vody se pohybuje u nejdražších modelů kolem 1900 litrů, u nejlevnějších kolem 4400 litrů vody. Trend je v denní  spotřebě kolem 13 litrů vody a spotřeba el. energie není vyšší než 1 kWh. Je to úspora oproti nejlevnějším myčkám až o 50%. Všechny úspory a výpočty jsou prováděny v maximálně naplněné myčce a při čtyřčlenné domácnosti.

6) Jaké programy vlastně potřebuji a využiji? Myčky mívají standartně 6 mycích programů. Jsou to nejzákladnější programy: předmytí, mytí, intenzivní program, auto program, smíšený, rychlý program. Základní rozdělení dle výrobců:

40 °C- vhodné na mírně zašpiněné nádobí

50 °C- při této teplotě dochází k nejlepšímu využití enzymů obsažených v pracích prostředcích

60  – 65 °C- vhodné na mytí běžně zašpiněného nádobí

70  °C- intenzivní program pro velmi špinavé nádobí

Eco- trvá nejdelší čas, ale je energeticky nejúspornější

Další programy se liší dle nabídky vybraného modelu. Patří sem různé systémy jako 6.smysl, Automatic, Senzorlogic, Fuzzy kontrol, Fuzzy logic. Automatic či Autoprogram je funkce, která sama pozná naplněnost myčky, druh nádobí, stupeň zašpinění, ideálně nastaví teplotu vody, množství vody a sama nastaví mycí program. Myčky nádobí obsahují také systém ochrany proti vytopení: Aqua kontrol, Aqua stop, Aqua alarm, Water stop, Watersafe atd. Zastaví přívod vody do myčky a vyčerpá vodu z myčky či se sama vypne, pokud zjistí přítomnost vody mimo mycí prostor. Zamyslete se při koupi nad jednotlivými funkcemi, jestli je využijete a budou pro Vás přínosem. Je nutné si uvědomit, kolikrát denně myčku použijete a jestli využíváte spíše jen sklo nebo hodně umýváte zašpiněné hrnce.

7) Nejčastější názvy a jejich funkce:

Hlavní (standardní program): program, který je určený pro každodenní mytí běžně špinavého nádobí. Vhodná teplota 50 – 70°C.

Úsporný (eko program): program používá výrazně nižší teplotu 45 – 55°C. Spotřebuje méně energie, ale více vody a mycí cyklus trvá výrazně déle.

Intenzivní program: program pro silně znečištěné nádobí. Používá teploty od 70 – 75°C.

Automatické programy (Fuzzy Logic, Autoprogram): myčka sama vyhodnotí stupeň zašpinění nádobí, tomu přizpůsobí délku i teplotu mytí.

Poloviční náplň: používá se pro mytí menšího množství nádobí. Dejte však pozor, protože test myček nádobí prokázal, že i když je spotřeba vody a energie snížena, není poloviční vzhledem k ostatním programům. Ušetříte tak asi 20 % vody, času a energie.

Rychlý program: používá se pro běžně špinavé nádobí při teplotě 35 – 70°C. Délka programu se pohybuje mezi 30 – 45 min.

Odložený start, Odložené mytí: využijete, když chcete, aby se myčka zapnula, když nejste doma. Nebo v případě nízkého energetického tarifu (můžete znát pod pojmem noční proud).

Aquastop: zabraňuje úniku vody z přívodní hadice. V případě úniku se myčka vypne a voda se z ní vyčerpá a uzavře se přívodní vodovodní ventil.

Aquasafe: Zajišťuje vnitřní ochranu myčky. Kontroluje každou eventuální ztrátu vody z vnitřního oběhu. V případě úniku vody Aquasafe vypne chod myčky a vyčerpá z ní vodu.

Anti-bacteria: zaručuje odstranění 99,9% bakterií z nádobí.

Bio: používá se pro málo zašpiněné nádobí se zaschlými zbytky a používá teplotu vody 50°C

Multizone: možnost vícezónového mytí (můžete mýt buď v horním, nebo dolním koši)

Noční program: Speciální program vhodný pro noční chod myčky – hlučnost dosahuje pouze 39 dB.

Automatické otevření dveří po skončení sušení: Automatické otevření dveří na konci mycího cyklu zajistí vypuštění přebytečné páry z myčky. Vaše nádobí tak bude po umytí dokonale suché.

Program Active Wash/ Aqua Flex: Efektivně a zároveň šetrně myje nádobí. Tlak vody v dolním a horním koši je různý. Silně znečištěné nádobí ve spodním koši myje silným proudem vody a lehce zašpiněné a choulostivé nádobí v horním koši je omýváno nižší intenzitou.

8) Jak vlastně myčky suší nádobí?
Sušení začíná okamžikem vypuštění vody z myčky. U nových myček se využívá ventilátor – tzv. nucené sušení: vzduch díky vnitřní turbíně cirkuluje a kondenzuje vodu ve spodní části myčky. Myčka si může přisávat i zduch studený a mísit ho se vzduchem horkým plným páry uvnitř myčky a postupně vypouštět mimo myčku. V podstatě to samé znamená výraz Aktivní sušení, Jet Dry, Turbo-Dry apod: sušení s ventilátorem zlepšuje oběh vzduchu v myčce, takže nádobí je dokonale suché. Kromě toho ventilátor zajišťuje i normální teplotu nádobí po skončení mytí, takže nádobí není horké a můžete jej hned z myčky vyjmout.

Zeolith®: suší rychleji s nižší spotřebou energie: Patentovaná technologie Zeolith® zvyšuje energetickou úspornost myček. Přírodní minerál Zeolith pohlcuje vlhkost a mění ji na tepelnou energii, která je pak využívaná k energeticky nenáročnému sušení. Ušetří tak energetickou spotřebu myčky. Zeolith se neopotřebovává a zajistí perfektně lesklé nádobí po celou dobu životnosti spotřebiče.

9) Vaše myčka špatně suší??? Obecně platí, že čím více dáte do myčky plastového nádobí, tím horší bude účinnost sušení. Plast totiž nedokáže držet teplotu, na rozdíl od kovů či skla, proto je proces sušení horší, než uvádí výrobce. Přímá úměra – čím méně plastu, tím sušší nádobí.

10) Sledujte také počet filtrů na zachycení nečistot, mělo by jich být co nejvíce, protože jsou důležité pro kvalitu mytí nádobí. Standartem jsou dva, vnějsí hrubší a vnitřní jemný. V nových dražších modelů filtračních vložek může být více. Dbejte na jejich čistotu – pracují dobře jen pokud jsou čisté a průchodné. Zanesený filtr může zabránit v průchodu vody k čerpadlu, a tak snížit výkon myčky. Proto pravidelně filtry čistěte. Stačí proplácnout vodou či umýt saponátem od nánosů tuku, jedenkrát měsíčně by doporučujeme myčku nechat naprázdno pracovat s čističem myčky v nejvyšších stupních Celsia.  Tyto čistící prostředky odstraňují z rozvodů myčky mastnotu a vodní kámen, čistí odpad a sprchová ramena. Pokud nechcete používat chemické prostředky, nalijte do myčky litr octa a nechte proběhnout mycí cyklus na nejvyšších stupních. Většina myček obsahuje i tzv. iontoměřič, který reguluje vápenaté a hořečnaté soli ve vpouštěné vodě, sami si můžete regulovat i speciální solí. To i v případě, že používáte tablety. Při prvním spouštění myčky si zjistěte tvrdost vaší vody a nastavte si dle návodu uvnitř myčky, rezervoár naplňte solí a udržujte jeho funkčnost.

11) Co do myčky nepatří?

Dřevěné výrobky – dřevo může boptnat, popraskat, lámat se, přilepené rukojeti mohou při vysokých teplotách odpadnout. Změna na kvalitě dřevěného nádobí to bývá nezvratná, po vysušení dřeva zde moho zůstat i vstřebané nečistoty ve dřevě.

Plasty – kontrolujte dle výrobce, zda je vhodné do myčky, jinak se při vyšších teplotách může různě pokroutit. Plastové nádobí se také hůře suší.

Stříbrné nádobí – stříbrné nádobí by se během mytí neměly dostat do styku s jiným kovem nebo stříbrem. Je důležité pečlivé odstranění zbytků, především kyselých, které by mohly způsobit oxidaci stříbrných předmětů.

Křišťál, porcelán –zvolitte vhodný program pro sklo. Vysoké teploty a chemické látky v mycích prostředcích způsobí vybledávání barev a poškozování nádobí. Opět si zkontrolujte, zda je vhodné pro mytí v myčce.

Sklo – pozor na možné zmatnění skla, které se může jevit jako drobné poškrábání.

12) Novinky na trhu: Výrobci neustále své myčky zdokonalují, na trhu například existuje zásuvková myčka či trojkombinace myčka+trouba+varná deska.

13) V čem tkví úspora času? Představte si, že nádobí myjete 3x denně, což je asi půl hodina času. Týdně je to tedy 3,5 hodin, měsíčně pak cca 14 hodin. Ročně to dělá asi 168 hodin - 7 dní.

14) Jak a kde je myčka nádobí označená? Většina výrobců označuje své myčky nádobí štítkem ve dveřích či na hraně dveří myčky. Na štítku bývají potřebné kódy pro případnou reklamaci při záruční či pozáruční opravě.

15) Reklamace nebo oprava myčky – jak na to? Reklamaci neboli záruční opravu si jednoduše a nejrychleji můžete sjednat sami. Výrobci na svých oficiálních webových stránkách uvádí kontakty či kontaktní formuláře. Nejdříve vyplníte základní údaje (potřebujete znát kódy ze servisního štítku, který je upevněn na rámu dveří myčky) jako: místo opravy (adresa umístění přístroje), kontakt na vás, popsání závady a uvedení datumu nákupu či zaslání elektronické kopie dokladu o koupi. Pokud doklad nemůžete nalézt, zavolejte nám, zašleme Vám doklad o koupi (fakturu) myčku u nás znovu elektronickou cestou. Po vyplnění dotazníku se Vám do cca tří pracovních dní ozve již místně příslušný servis, který si s vámi dohodne návštěvu. Pozáruční oprava probíhá úplně stejně, jen již nemáte povinnost doložit doklad o koupi.

16) Tablety a čisticí prostředky: tvoří příslušenství myčky nádobí. Jsou myčky, které akceptují tablety i volně sypací či tekuté směsi. Tablety se dělí na 2in1, 3in1, 4in1.  Pokud používáte mycí prášky v zásobnících, mycí prostředek je uvolňován během celého programu mytí. Zásobníky jsou většinou rozdělené pro prášek na předmývání a prášek pro hlavní mytí, dále je zde zásobník pro používání leštidla. Lze koupit i myčku bez děleného zásobníku, kde pro předmytí sypete prášek přímo na dno myčky. To vám při ppoužívání tablet odpadá. Pozor u myček, u kterých výrobce uvede při použití tablet druh 4in1, tam pokud použijete nižší třídu tablet, nemáte zaručené optimální umývání.

17) Změkčování vody: Všechny myčky změkčují napouštěnou vodu Ionex filtrem, k jehož regeneraci se využívá sůl ve zvláštním zásobníku. Zásobník využije vodu při prvním napouštění, přepadem z něj voda pokračuje do mycí vany. Při poslední fázi sušení, se otevře solenoidový ventil, a zadržená voda vyplaví sůl ze zásobníku soli do ionexového filtru, kde sůl působí až do dalšího mycího cyklu. U myček bez sušení proudem vzduchu zásobník zároveň při sušení ochlazuje stěnu mycí vany, a tím podporuje sušení nádobí.

 

Sháníte myčku na nádobí nejen na Vysočině?

Podívejte se na naši nabídku vestavných, volněstojících myček i myček stolních na https://www.vestavne-spotrebice.cz. V nabídce máme levné myčky i myčky vysoce profesionální.

Pro obyvatele Třebíče a blízkého okolí máme nabídku rozvozu spotřebiče naší vlastní dopravou.

Další užitečné rady:

http://www.tzb-info.cz/4400-parametry-mycek-nadobi-s-ohledem-na-uspory-vody-a-energie

http://www.gorenje.cz/zakaznicky-servis/rady-odborniku#Mycky

https://www.spotrebice-whirlpool.cz/blog/rady-tipy/5-figlu-ktere-prodlouzi-zivotnost-vasi-mycky-o-nekolik-let/

http://www.rady-testy.cz/mycky-nadobi-podle-ceho-vybirat-

http://www.testy-spotrebicu.cz/testy-mycek-nadobi/

https://www.dtest.cz/testy-vyrobku-69/test-tablet-do-mycek-nadobi

http://www.rankito.cz/nejlepsi-mycky-nadobi/

 

Mnoho bezstarostných chvil s Vaší myčku Vám za tým Vestavných spotřebičů přeje:

Markéta Hlavinová

K vypracování článku jsem využila informace volně dostupné na stránkách výrobců a na webu tzbinfo a ve Wikipedii.

Soubory ke stažení

 

 

Chcete poradit s výběrem Vaší myčky?

Vestavná

Design dvířek této myčky bude odpovídající designu ostatních dvířek v kuchyňské lince.

Volněstojící

Design (barva dvířek) myčky je daný výrobcem.

šířka 55 cm

stolní myčka nádobí

výška 45 cm

kompaktní (vestavná) myčka nádobí

Kategorie spotřebičů

Aktuálně a novinky

Kupte si energeticky úsporný spotřebič právě teď a získejte zdarma 10letou záruku výrobce

Čerstvost bez kompromisů – zajistěte si 10letou záruku výrobce na Váš nový spotřebič Liebherr. Kupte si energeticky účinný akční model během trvání akce od 1. 1. 2024 do 31. 12. 2024 a zaregistrujte si svůj spotřebič online.

Podrobné informace najdete v Záručních podmínkách pro 10letou záruku výrobce (PDF, 57 KB).

Prodloužená záruka 5 let zdarma

Využijte jedinečné nabídky při koupi vybraných spotřebičů značky Whirlpool a prodlužte si dobu záruky na 5 let.

Vážení zákazníci,

využijte nabídky výrobce! Máte možnost zakoupit si prodlouženou pětiletou záruku na celý spotřebič, pokud již není zahrnutý v akční nabídce, za jednorázový poplatek 1200,-Kč.

Více informací ZDE.

Vážení zákazníci,

při nákupu vybraných elektrospotřebičů Teka využijte akce „PRODLOUŽENÁ ZÁRUKA 5 LET“ - představujeme Vám rozšíření zákonné záruky v délce 24 měsíců o dodatečných 36 měsíců na vybrané a v akci identifikované modely výrobků Teka

Více informací ZDE.