ON-LINE PORADNA
Opravdu víte, jak ušetřit při nákupu kuchyňského spotřebiče?
Jak se pozná dobrá myčka nádobí?
Jak se pozná kvalitní pračka?
Lednice - jak na to??
Jaká lednice je pro vás ta pravá?
Jak vybrat mrazák
POZOR NA NEREGISTROVANÉ SPOTŘEBIČE WHIRLPOOL
Během několika uplynulých měsíců se objevily na trhu spotřebiče, které nebyly uvedeny do distribuční sítě společností Whirlpool ČR a tudíž se na ně nevztahuje záruka ani bezplatný servis. Eshop vestavne-spotrebice.cz je oficiálním odběratelem společnosti Whirlpool a vy máte jistotu, že na spotřebiče zakoupené v tomto eshopu se vztahuje jak záruka, tak možnost bezplatného servisu. Neriskujte!!! Nakupujte jen výrobky registrované v databázi Whirlpool.
Opravdu víte, jak ušetřit při nákupu kuchyňského spotřebiče?
Lednice, trouba, digestoř, varná deska, pračka, espresso…. Kuchyňští pomocníci, bez kterých se moderní člověk neobejde. Jejich pořízení není zrovna levnou záležitostí a znamená investici na mnoho let dopředu. Populární je nakupovat elektrospotřebiče na internetu. Internetové obchody mají maximální otevírací dobu a jistě je příjemnější vybrat si ten svůj kus „bílého nábytku“ pohodlně z domova, než obíhat kamenné obchody. Pro mnoho lidí je rozhodujícím kriteriem cena. Ne všichni však vědí, jak při nákupu spotřebiče ušetřit.
V dnešní době existuje spousta internetových katalogů zboží, díky nimž lze rychle zjistit, který obchod nabízí konkrétní výrobek nejlevněji. Tato cesta, ač se zdá pohodlná a bezproblémová, má svá úskalí. V případě kuchyňských elektrospotřebičů nemusí být cena, za kterou si je zákazník koupí v e-shopu, cenou konečnou. Je třeba připočítat náklady na dopravu, při objednání vestavného spotřebiče i jeho zapojení. Poplatky za dopravu se pohybují v řádech stokorun (záleží na hmotnosti výrobku a vzdálenosti od skladu k zákazníkovi) a mohou se vyšplhat až k tisícikoruně.
Samostatnou a velice důležitou položkou je zapojení vestavného spotřebiče. Radost z trouby stojící uprostřed kuchyně vydrží jen pár dní, dřív či později se stává nezbytnou nutností spotřebič zapojit. A tahle operace je náročná jak časově, tak finančně. „Obvyklý postup většiny obchodníků je ten, že kupující sám kontaktuje příslušný servis a domluví si termín zapojení. Za instalaci jednoho spotřebiče zaplatí zákazník minimálně 1000 korun, výjimkou nejsou ceny 2krát až 3krát vyšší. Například při zapojení myčky se cena pohybuje okolo 3 500,- Kč,“ vysvětluje operátorka internetového obchodu www.vestavne-spotrebice.cz Adéla Hanáčková.
Nákup kuchyňských elektrospotřebičů není lehkou záležitostí. Jak tedy na to?
Je třeba výběru věnovat náležitou pozornost a čas. Nesledovat pouze cenu samotného spotřebiče, ale i bonusové nabídky e-shopů. Orientovat se na ty obchody, které poskytují dopravu, zapojení nebo nejlépe obojí zdarma. Jednoduchými kupeckými počty lze zjistit, že i když najdete konkrétní výrobek v katalogu zboží o pár stokorun dražší, na dopravě a hlavně zapojení spotřebiče ušetříte tisíce. A ty se budou, zvláště teď v období krize, rozhodně hodit. Ekonomická krize nutí obchodníky nejen snižovat ceny, ale i přicházet s nabídkami, které zákazníka skutečně zaujmou a díky kterým výrazně ušetří, tzv. nabídky bez podmínek. Kdysi velmi oblíbené bonusy, nabízející dopravné zdarma od určité investované částky, jsou už pasé.
„Dopravu zdarma je ideální nabízet ke všem produktům. Bezplatné zapojení spotřebiče je službou, kterou zákazníci e-shopu www.vestavne-spotrebice.cz cení velmi vysoko, protože značně ulehčí jejich peněženkám, ušetří spoustu času a starostí. Naprostou samozřejmostí jsou oblíbené akční slevy. Třešničkou na dortu může být dárek, který si klient vybere sám a obdrží zadarmo ke každému spotřebiči, který zakoupí,“ uzavírá Adéla Hanáčková.
Jak se pozná dobrá myčka nádobí?
Na trhu je nekonečné množství zboží a vybrat si ten správný produkt není vůbec snadné. Internetový obchod Vestavné spotřebiče pro vás proto připravil jednoduchého rádce, jak se rozhodnout, která myčka nádobí je ideální pro vaši domácnost. Myčka nádobí se vám přirozeně musí líbit, ovšem jsou zde i další faktory a velmi důležité!
Vlastnosti myčky nádobí, na které se vyplatí pamatovat
Jiná myčka nádobí je vhodná pro svobodného mládence, jiná pro rodinu s pěti dětmi. Takže jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru myčky nádobí je velikost vaší rodiny a její náročnost. Rodina s malými dětmi zašpiní víc nádobí než čtyřčlenná rodina s dvěma dospělými syny, kteří se z práce vracejí v sedm hodin večer. Myčka nádobí se vám taky musí vejít do bytu, respektive do kuchyně, je tedy zapotřebí vzít v úvahu prostorové možnosti vaší domácnosti. Všichni počítáme peníze a je tedy jasné, že cena bude při nákupu myčky nádobí hrát výraznou roli. Zde je však zapotřebí pamatovat na skutečnost, že kvalitní a šetrná myčka nádobí vám v průběhu let vynahradí i vyšší počáteční investici.
Vyplatí se vůbec myčka nádobí nebo je to zbytečný luxus?
Myčka nádobí se vám určitě vyplatí, na světě není nic dražšího než čas a ten vám ušetří každá myčka nádobí. Podle nejrůznějších průzkumů se množství uspořeného času počítá v týdnech za rok! Tak proč si nezjednodušit život. Při správném výběru však ušetříte i peníze za vodu a elektřinu.
Tak která myčka nádobí je ta pravá?
Na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď. Rozhodně však hledejte myčky nádobí, jejichž kapacita bude stačit chodu vaší domácnosti. Pro běžnou českou rodinu je většinou dostačující myčka nádobí, která zvládne 8 až 12 sad nádobí. Myčky nádobí se prodávají standardně ve dvou šířkách (45 a 60 cm), každý snadno posoudí, který z rozměrů je vhodnější pro konkrétní interiér. S tím souvisí zásadní otázka. Je pro mě lepší samostatná myčka nádobí nebo vestavná myčka nádobí? Opět neexistuje jednoznačná odpověď, záleží na designu celé kuchyně. Pokud by myčka nádobí zkazila výtvarné pojetí interiéru, je ideálním řešením vestavná myčka. Současné myčky jsou však velmi elegantní a moderní interiér nijak neznehodnotí. Je to samozřejmě otázka individuálního vkusu.
Volně stojící myčky nádobí
Vestavné myčky nádobí
Myčky nádobí jsou obvykle vybaveny programy jako: předmytí; běžný, ekonomický, intenzivní, smíšený a rychlý režim. Vyšší řady myček nádobí nabízejí celou řadu dalších programů, zde je však dobré si uvědomit, že většina domácností je příliš často nevyužije, a tak je otázka, zda se vyplatí pořizovat si ty nejdražší a nejžhavější novinky na trhu. Rozhodnutí je pouze na Vás.
Myčky nádobí a spotřeba elektrické energie a vody
Nejlepším a nejspolehlivějším ukazatelem energetické náročnosti je tzv. energetický štítek, který pro všechny myčky nádobí udává míru šetrnosti každého spotřebiče. Myčky nádobí dělíme od třídy A (nejúspornější myčka nádobí) až po G, která je nejméně šetrná. Stejným způsobem je dobré si porovnat spotřebu vody.
Pozor na hlučnost myčky nádobí
Moderní myčky nádobí nejsou příliš hlučné (moderní myčky nádobí jsou samozřejmě méně hlučné), stejně tak se dá říct, že vestavěné myčky nádobí Vás budou hlukem obtěžovat méně než samostatně stojící myčky - část hluku pohltí kuchyňská linka.
Hledáte myčky nádobí plně integrované nebo s panelem?
Vestavné myčky nádobí mají dvě základní varianty, plně integrované myčky nádobí a myčky nádobí s panelem. Plně integrovaná myčka je v podstatě celá schovaná v kuchyňské lince, myčka s panelem je také schovaná, ovšem ovládací panel je volně přístupný.
Jak se pozná kvalitní pračka?
Nejrůznější pračky vzaly český trh útokem, a tak je pro většinu zákazníků velký problém jednoduše se zorientovat v bohaté nabídce domácích elektrospotřebičů. Pračky jsou čím dál chytřejší, úspornější, spolehlivější, volněstojící a vestavné, takže kardinální otázka zní: Jaká pračka je ideální pro moji domácnost? Internetový obchod Vestavné spotřebiče pro vás připravil jednoduchého rádce, který vám pomůže se snadno zorientovat v obrovské nabídce na trhu.
Jaký typ plnění pračky hledáte?
Pračky se z hlediska plnění dělí do dvou základních kategorií: pračky s předním plněním a pračky s horním plněním. Typ plnění pračky nemá přirozeně vliv na kvalitu praní, rozhodující je prostor, který máte k dispozici. Pokud potřebujete ušetřit každý centimetr, pračka s vrchním plněním může být tím pravým řešením. Na českém trhu jsou populárnější pračky s předním plněním (klasické pračky), ovšem to nemusí platit, pokud bydlíte v panelovém bytě s malou koupelnou. Pozor si samozřejmě musíte dát na to, na jakou stranu se dvířka pračky otevírají!
Výrobci však nabízejí i pračky nestandardních rozměrů, velkým hitem posledních let jsou vestavné pračky, které se schovají do kuchyňské linky. Pračky v minulosti patřili do koupelny, dnes je však většinou pračka umístěna v kuchyni. Pokud se tedy rozhodujete mezi vestavnou nebo volně stojící pračkou, konečné rozhodnutí záleží pouze na vás a na vašem individuálním vkusu. Pokud však máte kuchyň zařízenou například v rustikálním stylu, bude vestavná pračka asi lepším řešením, protože nerozbije výtvarné pojetí vaší kuchyně.
Maximální hmotnost náplně pračky
Pračka se musí přizpůsobit vaší rodině a nikdy naopak. Domácnost svobodného mládence si vystačí s malou pračkou s bubnem na 3 kg prádla, pokud si nenosí prádlo na vyprání k mamince. Rodina s malými dětmi však jistě ocení pračku s větší maximální hmotností prádla. Pro české zákazníky je většinou optimální buben na 5 kg prádla. Výjimkou však nejsou rodiny, kterým by 5 kg buben nestačil, k tomu stačí třeba jeden aktivní sportovec (to všichni známe).
Pračka a materiál bubnu
Buben pračky není důležitý pouze velikostí, ale i materiálem z kterého je vyroben. Moderní pračky využívají kromě tradičního nerezu často i plasty a nejrůznější kompozitní materiály.
Jaké otáčky musí mít pračka?
S trochou zjednodušení se dá říct, že čím vyšší otáčky, tím lépe. Minimálním standardem v dnešní době je však pro odstřeďování 800 až 1000 otáček za minutu. Moderní pračky umožňují otáčky regulovat a ty nejmodernější pračky se o optimální volbu otáček postarají samy.
Lednice - jak na to??
Lednice je zpravidla prvním spotřebičem, který si do domácnosti pořizujete. Jde o dlouhodobou a poměrně velkou investici, proto je třeba mít při výběru dostatek informací ke správnému výběru. Vzhled lednice může být pro někoho nejdůležitějším kritériem při výběru, ale jestli bude lednice dobře fungovat a a splní vaše očekávání samozřejmě závisí na jiných faktorech.
Velikost lednice
Velikost lednice závisí na počtu osob v domácnosti a na nákupních zvyklostech rodiny. Obecně platí, že pro 1 - 4 osoby v domácnosti by mělo připadnout 60 - 100 litrů objemu na osobu, pro pětičlenné a větší rodiny postačí 50 - 80 litrů. Pamatujte na to, že zbytečně veliká lednice je drahým a zbytečným luxusem.
Kam s ní?
Nevhodně umístěná lednice se může stát nezanedbatelnou zátěží rodinného rozpočtu. Místa která jsou nevhodná pro umístění chladničky najdete v rohu místnosti nebo ve výklencích. Žádný typ lednice si nelibuje v extrémních podmínkách. Chybou je postavit lednici blízko tepelného zdroje - například topení, varné desky nebo sporáku, zvýšit spotřebu elektřiny může i obyčejný gril. Vadí ale i opačný extrém - chladnička nepatří do prostor, kde je teplota nižší než 16 °C.
Energetická náročnost lednice
Vzhledem k tomu, že chladnička bývá spuštěná nepřetržitě, nákladům na provoz by se měla věnovat zvýšená pozornost. Spotřebu elektrické emergie ovlivňuje několik faktorů. Výsledná spotřeba závisí na tom, kam lednici umístíte, jakou má energetickou třídu, jakým způsobem je řešeno rozmrazování a jaká je teplota v lednici. Lednice se systémem No Frost se odmrazují samy. Ty, které tímto systémem nedisponují je třeba odmrazovat „manuálně,“ protože už pouhé 3mm námrazy zvýší spotřebu o 75%.
Energetické třídy jsou známým pojmem. Nejčastěji si zákazníci pořizují spotřebiče s energetickou třídou A nebo A+, nejšetrnější jsou lednice třídy A++, které podle směrnice 2003/66/EC schválené Evropskou komisí musí mít spotřebu energie ještě min. o 25 % nižší než spotřebiče třídy A. Spotřebič třídy A spotřebuje až o 50 % méně energie než spotřebič třídy C nebo D. Faktorem, který zásadně ovlivňuje spotřebu elektřiny je i teplota v interiéru lednice. Pro běžný provoz postačí teplota +5 °C. Pokud ji ale snížíme o pouhé dva stupně, stoupne spotřeba o 15 %!
Design lednice a vychytávky
Design lednice prvotně určuje typ spotřebiče a sice to, zda je lednice volně stojící nebo vestavná. U vestavných lednic design většinou odpovídá vzhledu celé kuchyňské linky. U volně stojících lednic jsou stálicemi klasické bílé chladničky, které patří k nejprodávanějším. Oblíbené jsou nerezové a v současné době i retro spořebiče, které dotvoří interiér podle vkusu konkrétního zákazníka.
Kromě základních funkcí se výrobci snaží neustále přicházet s novými vychytávkami. Mezi velká lákadla patří vyhrazené prostory s teplotou udržovanou od 0 do 3°C - tzv. BioFresh, resp. nulové zóny, speciální filtry zabraňující množení bakterií a růstu plísní a akustická signalizace otevřených dveří. Nejvyšší modely lednic jsou vybaveny LCD displejem s TV tunerem.
Vybavení lednice
K základnímu vybavení lednice patří police z plastu, drátu nebo tvrzeného skla a šuplíky na zeleninu. Téměř všechny lednice jsou vybaveny i držáky lahví, másla, vajec atd. Nadstandardně bývá nejen u amerických lednic umístěn minibar, nápojový automat nebo výrobník ledu a ledové tříště.
Jaká lednice je pro vás ta pravá?
Základní otázkou, kterou byste si měli před nákupem nové lednice zodpovědět je jaký typ spotřebiče pro vás bude nejvhodnější. Vybírat můžete z následujících možností:
Americká lednice - Side by Side
Americké lednice jsou nabízeny v mnoha velikostech a s různě bohatým vybavením. Od ostatních lednic se liší především umístěním mrazící a chladící části, většinou na levé straně najdeme mrazničku a na pravé chladničku. Výhodami americké ledice je praktické a přehledné uspořádání a její prostornost - hodí se tak spíše pro větší rodiny. Nezanedbatelná je i malá spotřeba a tichý chod. Lednice se vyrábí nejčastěji v energetických třídách A a A+. To co je u jiných typů lednic považováno za nadstandardní je u americké lednice standardem. Zřejmě nejznámější z vychytávek je minibar - speciální okénko ve dveřích lednice, umožňuje servírovat nápoje bez nutnosti otevření dveří. Zvyšuje tak uživatelský komfort a výrazně snižuje spotřebu elektrické energie. Na stejném principu - okénka ve dveřích - funguje i automat na výrobu ledu nebo ledové tříště.>
Systém Frost Free funguje jako odsávání vlhkého vzduchu, který vzniká při otevření lednice a zkapalní jej. Díky tomuto systému se námraza netvoří. Další ze systémů - No Frost zajišťuje, že pokud námraza přece jen vznikne, automaticky se odstraní. Z hlediska hygieny je americká lednice velmi vhodná. Její stěny jsou opatřeny speciální vrstvou iontů stříbra, která dokáže zlikvidovat plísně a bakterie.
Kombinovaná lednice
Tyto lednice kombinují samotnou chladničku s mrazákem. Mrazák může být umístěn buď v horní nebo spodní části, oblíbenější je druhá varianta. Kombinovaná lednice může mít jeden nebo dva kompresory. Výhodou 2 kompresorů je to, že mrazák a chladnička fungují odděleně a lednice má delší životnost. Rozdíl ve spotřebě je minimální.
Rozměry kombinované lednice jsou většinou standardizované v šířce, a to na 50 cm, 55cm nebo 60 cm. Lednice jednotlivých výrobců se liší designem, vnějším i vnitřním provedením.
Jednodveřová lednice
Jednodveřové neboli kompaktní, případně podstavné, jsou lednice malých rozměrů - výška cca 85 cm - určené k instalaci pod pracovní pult kuchyňské linky. Hodí se do malých prostor nebo pro single domácnost. Často slouží v hotelových pokojích i na chatách a chalupách. Vyrábí se jak monoklimatické, tak s malým mrazáčkem nebo mrazícím prostorem. U většiny modelů je možné odmontovat vrchní desku.
Monoklimatická lednice
Tento typ lednice disponuje pouze chladící částí, tzn. chybí mrazák. Ne všichni zákazníci mají v oblibě šuplíkový mrazák, který bývá součástí kombinovaných lednic, řešením je monoklimatická lednice a samostatný pultový mrazák.
Vestavná lednice
Vestavná lednice tvoří kompaktní součást kuchyňské linky. Otvírání dveří je upraveno tak, aby se lednice dala natěsno vsadit do linky bez ztráty možnosti plně otevřít její dveře. Povrchová úprava čelního panelu je často identická s úpravou celé kuchyňské linky. Vestavné mohou být všechny typy výše popsaných lednic.
Jak vybrat mrazák
Mrazák vybírejte podle následujících kritérií:
Velikost mrazáku
Velikost se řídí podle zvykostí konkrétní rodiny. Obecně platí, že postačí 40 litrů objemu na jednu osobu. V případě, že jste majitelem zahrady nebo menšího hospodářství, hodnotu zdvojnásobte. Častou chybou je pořízení zbytečně velikého mrazáku s tím, že ho přece jen něčím naplníte. Provoz mrazničky, která je naplněna jen z poloviny je neefektivní, proto se vyplatí pečlivě si rozmyslet, jaké množtví potravin opravdu hodláte mražením konzervovat.
Ekonomické náklady
Mrazák patří mezi spotřebiče, které běží téměř nepřetržitě, podobně jako lednice. Preferujte energetickou třídu A nebo A+. Velmi důležité je umístění mrazáku.
Mrazák by nikdy neměl být umístěn u zdroje tepla (topení, sporák, gril). Obecně je nejlepším místem pro mrazák chodba nebo sklep, pozornost věnujte klimatickým třídám, které určují jaká okolní teplota je pro mrazničku optimální.
Značení klimatických tříd
SN - subnormální - rozsah okolních teplot 10 – 32 °C
N - normální - rozsah okolních teplot 16 – 32 °C
ST - subtropická - rozsah okolních teplot 18 – 38 °C
T - tropická - rozsah okolních teplot 18 – 43 °C
Pokud jsou u výrobku uvedeny dvě třídy a více, znamená to, že přístroj je určen pro všechny uvedené klimatické třídy. Platí, že čím vyšší je okolní teplota, tím vyšší je spotřeba energie - i v rámci jedné klimatické třídy.
Mrazák - jaký typ vybrat?
Truhlicový mrazák (pultový mrazák)
Truhlicový nebo také pultový mrazák má větší užitný objem a nižší spotřebu energie. Nižší spotřeba energie souvisí s lepší izolací, pultový mrazák se otvírá shora, to znamená, že při otevření téměř neuniká studený vzduch z dolní části mrazničky. Nevýhodou je nepřehlednost, kterou výrobci alespoň částečně eliminují variabilním uchycením vnitřních košů. Pro starší lidi a osoby menšího vzrůstu může být manipulace s potravinami uloženými ve spodní části mrazáku nepřekonatelným problémem. Měříte-li méně, než 165 cm, pořiďte si raději šuplíkový mrazák.
Šuplíkový mrazák (policový mrazák)
Má tvar klasické lednice s dvířky. Výhodou je přehlednost, každá přihrádka je obvykle alespoň zčásti průhledná, na čelní straně jsou symboly potravin vhodných ke skladování. Nevýhodou policové mrazničky je menší objem a vyšší cena.
Vestavný mrazák
Pokud chcete mrazák zakomponovat například do vaší kuchyňské linky, zvolte vestavbu. Není pravdou, že samostatné vestavné mrazáky nedisponují velkým objemem, běžně se můžete setkat s užitným objemem nad 200 litrů, což je pro běžnou rodinu dostačující. V případě, že vám postačí menší mraznička jako záloha zvolte typ vestavný pod pracovní desku.
Důležité pojmy
Akumulační doba - hodnota určuje dobu, po jakou zůstanou potraviny zmrazené, pokud dojde k vypnutí mrazničky.
Mrazící výkon - udává kolik kg čerstvých potravin dokáže mrazák zamrazit během 24 hodin. Mrazící výkon se pohybuje mezi 4 – 40 kg/24 hodin a určuje ho především kvalita kompresoru. Čím výkonnější kompresor, tím lepší mrazící výkon a rychleji zmrazené potraviny Místo mrazícího výkonu často najdete v popisu zboží pojem kapacita zmrazení.
Praktické funkce
Super Freeze
Funkce umožňující rychle zmrazit vložené čerstvé potraviny. Vhodná k zamražení většího množství potravin naráz.
No Frost
Automatické rozmrazování - chladný zduch je pomocí ventilátoru rozváděn do celého mrazícího prostoru, potravinám odnímá vlhkost a voda z tající námrazy se vypaří mimo spotřebič.
MultiAirflow
Systém MultiAirflow zajišťuje stejnoměrné a šetrné rozvádění chladného vzduchu do všech částí vnitřního prostoru. Zkracuje se doba chlazení a prodlužuje doba čerstvosti potravin.
AllFrost
Funkce Allfrost zaručuje rovnoměrné a rychlé zmrazení potravin v každé přihrádce. To umožňuje zamrazit a skladovat potraviny rovnoměrně ve všech rovinách
BigBox
Veliká mrazící zásuvka určená pro objemné potraviny.